Článek o filmu Dear John

21. března 2010 v 17:17 |  Dear john
Tvůrce Pravidel moštárny a Čokolády Lasse Hallström, Amanda Seyfried, dcera Meryl Streepové v hitu Mamma Mia!, a Channing Tatum, taneční idol z filmu Let´s dance, vytvořili příběh velké lásky, která musí překonávat nekonečné odloučení.

Příběh lásky a války

Jak už to tak bývá, na začátku jejich vztahu sehrála obrovskou roli náhoda. Bez ní by se pravděpodobně nepotkali, natolik odlišné bylo jejich zázemí. John Tyree (Channing Tatum) slouží u Zelených baretů, speciální jednotky americké armády, a do rodné Jižní Karolíny ho přivedl opušťák, během něhož si chce odpočinout od stresu z neustálé bojové pohotovosti a také strávit nějaký čas s otcem. Idealistická studentka Savannah Curtis (Amanda Seyfried) si tu pro změnu užívá prázdniny v honosném rodinném sídle. Z nesmělého oťukávání se po dvou společně strávených týdnech vyvinula láska jako trám. Ani jednoho z nich by do té doby nenapadlo, že by si na jiném člověku dokázali vypěstovat takovou závislost. Jenže dovolenka, respektive prázdniny musí jednou skončit. Vídají se jen sporadicky, po 11. září se Johnova vojenská mise na Blízkém východě neustále prodlužuje. Dobu odloučení musí milenci zmírňovat korespondencí, něžné dotyky nahrazují jen slova z dopisního papíru. Zatímco Savannah má obrovský strach a zoufale čeká na každý další dopis, jenž potvrdí, že je stále naživu, John se trápí, protože neví, zda má upřednostnit touhu po Savannah nebo profesionální odpovědnost vůči své zemi. Vše navíc ještě ztíží nečekaná tragédie, která vztah páru vystaví té největší zkoušce.
Producent Marty Bowen, jenž je mimo jiné podepsaný pod filmovou verzí celosvětového fenoménu Stmívání, měl to štěstí, že se dostal ke knize Nicholase Sparkse Milý Johne ještě předtím, než se objevila na pultech knihkupectví. Sparks totiž patří k oblíbeným spisovatelům hollywoodských studií, protože prakticky všechny jeho knihy mají filmovou podobu (namátkou Vzkaz v láhvi, Zápisník jedné lásky nebo Dlouhá cesta). "Jeho knížky mají úžasnou schopnost vás okamžitě pohltit. Tahle navíc obsahuje i pár úžasných dějových zvratů, které jsem nečekal," říká Bowen. Při přípravě filmu ho prý ze všeho nejvíc trápilo, kým obsadí hlavní mužskou roli. "Ono není vůbec lehké najít herce, který by dokázal stoprocentního klaďase zahrát tak, aby divákům nelezl na nervy. John je na jedné straně drsňák, který je pro svou zemi ochotný obětovat cokoliv, na druhou stranu ho ale dokáže naprosto rozhodit jedna holka," dodává.
Svého vyvoleného našel v Channingu Tatumovi, který podle něj tuto představu naplňoval stoprocentně. Zelená projektu ale naskočila až ve chvíli, kdy se knížka Milý Johne začala prodávat a šla na dračku podobně jako předchozí Sparksovy romány.

Režisér a jeho herci

Režisér švédského původu, dvakrát nominovaný na Oscara za nejlepší režii, má čich na látky, které mají tendenci směřovat k prvoplánové sentimentalitě, ale on je svým umem dokáže z tohoto nebezpečí vytáhnout, a navíc divákům nabídnout očistný emocionální prožitek. "Baví mě silné emoce a hledání hranice, kdy jsou tak silné, až začínají být nereálné. Rád po ní jdu a snažím se neuklouznout, zůstat co nejpoctivější a co nejblíž k realitě," říká Hallström, jehož na scénáři filmu Milý Johne především bavila možnost zachytit a popsat všechna stádia životní lásky dvou lidí.

Channing Tatum

Být režírován Lassem Hallströmem bylo pro Channinga Tatuma jedním ze zásadních pozitiv natáčení filmu Milý Johne. Vždyť švédský režisér stál u zrodu kariéry hvězd Leonarda DiCapria, Johnnyho Deppa nebo Tobeyho Maguirea a Tatumovi by v tomhle směru také mohl dost pomoci. "Vždycky jsem snil o tom, že budu akční hrdina, který běhá, skáče z budovy na budovu a střílí. Když se mi to splnilo, tak si pro změnu rád vyzkouším něco subtilnějšího - roli, ve které budu třeba jen sedět a doopravdy hrát," říká Tatum. Svou postavu formoval mimo jiné i podle vojáků, kteří pracovali jako poradci na jeho předchozím filmu, akční sci-fi G. I. Joe. "John je tak trošku asociál, samotářský typ, což ještě prohloubil útěkem do armády. Na profesionálních vojácích, s nimiž jsem v minulosti pracoval, bylo na první pohled vidět, že jsou spíš uzavření a tiší," dodává.

Amanda Seyfried

Postava Savannah je naprostým Johnovým protipólem. "Hodná holka, otevřená, upřímná a chytrá, život nebere moc vážně. A je to tuplovaná romantička, proto to mezi ní a Johnem jiskří hned od začátku," říká její představitelka Amanda Seyfried. Její obsazení bylo podobně snadnou a jasnou záležitostí jako casting Channinga Tatuma. "Potřebovali jsme herečku, která nejprve ztvární bezstarostnou pohodářku a posléze dokáže stejně přesvědčivě zahrát dospívající mladou ženu, která ví, že každý den slunce nesvítí," vysvětluje scenárista Linden. Amanda patří k nejvyhledávanějším mladým herečkám současnosti právě proto, že dokáže ukázat prakticky jakoukoliv emoci, aniž by ale zahrála falešnou notu, i proto byla jasnou volbou, která se stoprocentně vyplatila. "Nejvíc si na ní vážím toho, že je naprosto nepředvídatelná. Často se mi stalo, že nějakou scénu odehrála úplně jinak, než jsem očekával, přitom to její pojetí bylo mnohem lepší než původní záměr," vzpomíná na spolupráci režisér, který rád nutí své herce k improvizaci a v tomto případě to prý fungovalo natolik, že se některé improvizované dialogy dostaly až do finálního střihu filmu.

Kde se natáčelo

Prakticky celý film Milý Johne se natáčel v okolí krásného historického města Charleston v Jižní Karolíně. Tady vznikaly nejen místopisně odpovídající scény, ale také lokace vybombardované afghánské vesničky, dvou afrických a několika evropských scén. "Musíte mít mimořádně talentovaný tým, abyste diváky přesvědčili, že sledují africké reálie a ne opuštěný barák stojící kousek za hranicemi amerického velkoměsta," říká producent Bowen, hrdý na to, jak precizně a přesvědčivě se mu tuto falešnou realitu podařilo vytvořit. Nic falešného nicméně nebylo na Tatumově vojenské misi. Herec dokonce absolvoval částečný výcvik u Zelených baretů, aby poznal, jak chutná privilegium být součástí elitní vojenské jednotky.

Film Milý Johne se stal jedním z překvapení začátku roku, když při své premiéře v amerických kinech sesadil po dlouhých týdnech megahit Avatar z prvního místa žebříčku návštěvnosti. Světový tisk pak zaplavily články se zprávou "Romance Milý Johne porazila Avatara"
 


Komentáře

1 monika monika | Web | 11. prosince 2010 v 16:39 | Reagovat

keď som ten film videla po prvýkrat, aj som sa rozplakala... uzastny film!

2 Katka Katka | E-mail | Web | 19. května 2011 v 16:13 | Reagovat

Úžasný film, taky jsem brečela, protože to se jinak nedalo :-D. Ten film je skvělý! ..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama